Sıcak İzolasyon Uygulamaları


 Tesisat Yalıtımı 

1. Tanımı Bir binanın ısıtılması veya soğutulması için harcanan enerjinin azaltılmasında, mekanik tesisat yalıtımının önemi, göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür. Özellikle binaların ısıtma ve soğutma tesisatlarının, ısıtılmasına ve soğutulmasına gerek olmayan mahallerden geçen bölümleri ve bu bölümlerdeki vana ve armatürler, yalıtıldıkları takdirde sağlanacak enerji tasarrufu çok önemli şekildedir. Bu yüzden mekanik tesisatı oluşturan boruların, tankların, depoların, klima kanallarının, vanaların ve armatürlerin, içinden geçen akışkanın sıcak veya soğuk oluşuna göre uygun özelliklere sahip ve uygun kalınlıktaki yalıtım malzemeleri ile kaplanmalarına tesisat yalıtımı denir.

2. Amacı Tesisatta yalıtım, sıcak hatlarda ısı kayıplarını, soğuk hatlarda ısı kazancını önlemek, tesisatta oluşan istenmeyen seslerin kontrol altına almak için yapılır.

 

3. Isıtma Tesisatının Yalıtımı Binaların ısıtma tesisatı, ılık hatlar sınıfına girmekte olup ısıtma tesisatlarında kullanılan ısı yalıtım malzemeleri polietilen köpük, elastomerik kauçuk köpüğü ve cam yünüdür.

4. Soğutma Tesisatının Yalıtımı Soğuk tesisatlarda, açık gözenekli ısı yalıtım malzemeleri kullanılması durumunda yoğurmanın engellenmesi için dıştan buhar kesici bir malzeme ile kaplanması gerekir. Kapalı gözenekli malzemelerde, ilave bir kaplamaya gerek yoktur. Yoğuşma ve korozyon oluşumu gibi yalıtımın kalitesini düşüren ve istenmeyen durumların oluşmasına engel olabilmek için yalıtım malzemesinin su buharı difüzyon direnç katsayısının (μ) yeterince yüksek olmasına, uygun yalıtım kalınlığı seçilmesi ve doğru uygulama detayı seçilmesine dikkat edilmelidir. Soğutma tesisatında, yalıtım uygulamalarında malzemelerin bindirme aralıklarında, sızdırmazlık mutlaka sağlanmalıdır. Bunun için kendinden yapışkanlı buhar kesici bantlar kullanılmalıdır.

5. Vanaların ve Armatürlerin Yalıtımı Bir vanayı yalıtmamanın, aynı çaplı borudan yaklaşık 3-4 m ‘yi yalıtmamakla aynı olduğu ve bu vanadan olan ısı kaybının 3-4 m borunun ısı kaybına eşdeğer olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Vana ve diğer armatürlerin yalıtımları şimdiye kadar galvaniz saçtan kutu yapılarak bunların içine cam yünü ya da taşyünü doldurmak sureti ile yapılmaktadır, fakat bu yöntem vananın bakımını zorlaştırmakta, bir sızıntı durumunda yalıtım malzemesinin özelliğini bozmakta ve uygulama güçlükleri yaratmaktadır. Günümüzde vana yalıtımları için, demonte edilebilen yalıtım ceketleri imal edilmektedir. Vana ceketleri, sıcak su ve buhar gibi ısıtma sistemlerinde vana yüzeyinde olan ısı kaybını, soğutma sistemlerindeyse, ısı kazancını ve yoğuşmayı önlemek amacı ile kullanılmaktadır

© 2014 Otomer Galericiler Sitesi Eyüpsultan Mahallesi Mehmet Akif Caddesi Yadigar Sokak Otomer Galericiler Sitesi C Blok C 114
Phizayn